28 Ocak 2019 / Pazartesi

Şehr’i ipek “Bursa”

Şehr’i ipek “Bursa”
Dünyaya nam salan Bursa İpeği. Çocukluğumuz hep bu tanımlamayla geçti. Mahallemizde bir çok aile mancınık ile geçinirdi. Mancınıkçılığa gelmeden önce benim dünyada olmadığım zamanlara dönelim.
Rahmetli babam anlatırdı;
Bursa’da neredeyse her evde en az bir paket koza olurmuş. Alınan böcekler vakti saati geldiğinde yumurtalarından çıkar, böcek olur sonrasında da koza. Bu yüzden bu ailelere böcekçi denirmiş. Geçmiş zamanlarda Bursa’da eli kalem tutan bir çok gencin yaptığı iş ise Koza Han’da koza zamanı katiplik. Babam da öğrencilik yıllarında koza zamanı katiplik yapanlardan. O dönemlerde Bursa’nın her evinin bahçesinde dut ağaçları olurdu. Böceklerin yediği tek şey.
O böcekler koza olunca Koza Han’a gider. Borsa’da satılır.
İşte bundan sonraki aşama mancınıkçılarındır. Kozalar koca kaynar kazanlara atılır. Kaynar ve içinden koza ipi çıkar. O ipler ise çıkrıklara sarılır. Zahmetli ve zor bir iştir. Sonrasında çıkrıklara sarılan ipekler çileler haline gelir ve kimi halı, kimi nakış, kimi elbise olmak üzere gider. Her bir işlemin ipi, kalınlığı ayrı. İpler kök boyalarla boyanır ve dünyanın en güzel tekstil ürünü haline gelir. 
İnsanlar sadece ipek kumaş için bile Bursa’ya gelirdi. Şimdi o günlere dönüş vakti. Bursa İpeği’nin değerini geç de olsa anladık. Bir daha kaybetmemek üzere…

Bu haber 1573 kez okunmuştur.


Makalenin Fotoğraf Galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.
Limak Enerji | Uludağ Elektrik
PanTanıtım: Reklam | Tanıtım Hizmetleri

E-Mail Box

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi kaydediniz!