09 Ocak 2019 / Çarşamba

Bursa’nın Işığı “Gürsu”

Bursa’nın Işığı  “Gürsu”
Bursa’nın  ilçelerinden biri olan Gürsu’yu tanıdıkça daha çok seveceksiniz. Maalesef uzun bir süre kendi haline bırakılan Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık’ın yaptığı yatırımlar sonucunda dikkati çekmeyi başardı. 
 
Gürsu denlince ilk akla gelenler tarım ve sanayi. Bereketli topraklarında özellikle meyve tarımında dikkati çeken Gürsu ülkemizin adeta meyve depolarından biri. Özellikle Deveci Armudu denince akla tek gelen yer olan ilçe, son dönemlerde yapılan sera yatırımları ile de dikkat çekiyor. Dışkaya Ericek meraları ile de özellikle küçükbaş hayvancılıkta önemli bir yere sahip olan Gürsu bereket merkez durumunda.
 
Gürsu ilçesi sınırlarında olan Uludağ OSB ile de aynı zamanda bir üretim ve ihracat merkezi. Özellikle tekstil sanayi konusunda çok önemli firmaların yer aldığı Gürsu aynı zamanda da tarım ve tarıma dayalı sanayi için de önemli işletmelere ev sahipliği yapıyor. Bu özelliklerinden dolayı yoğun bir göç alan Gürsu, maalesef bu göç dalgaları sırasında plansız bir yapılaşmaya da sahne oldu. 
Normalin üzerinde nüfus artışı ve plansız yapılaşma sebebi ile Gürsu birçok sorunun merkezi olmaya başladı. Ancak son dönemlerde yapılan yatırımlar ve belediyenin insana dokunan yatırımları sayesinde makus talihini yenmeye başladı. Alt ve üst yapı yatırımları ile birlikte, sosyal hayata ve Gürsu’nun tanınmasına yönelik yatırımlar sayesinde ilçenin sosyo-ekonomik dokusunda hissedilir derecede değişimler göze çarpmaya başladı. 
 
Özellikle gençlere dönük yatırımlar sayesinde, göç ile yaşanmaya başlayan sorunların birer birer üstesinden gelinmeye başladı. Bugün Gürsu ülkemizin en önemli spor ve sporcu merkezlerinden biri olmaya aday durumda. Alınan sportif başarılar ve gençlerin ilgi alanlarının  değişmesi bunun en önemli göstergesi.
 
Yakın geçmişe kadar çok az insanın bildiği Gürsu’nun doğal güzellikleri Adrenalin park sayesinde ortaya çıkmaya başladı. Akılcı bir yöntem olan, Gürsu Belediyesi’nin elinde bulunan atıl binalar Ericek Yaylasına taşınırken, alınan destekler ve kamunun elinde bulunan bazı materyaller kullanılarak en az maliyetle en yüksek fayda sağlanmış durumda. Tanınırlığı her geçen gün artan Ericek Gürsu ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.
Gürsu’da yaşanan u değişimin özeti Belediye başkanı Mustafa Işık’ın şu sözlerinde anlam buluyor.
“Gürsu hepimizin, Gürsu bizim ortak hayat alanımız, ortak sevdamız, ortak geçmişimiz, geleceğimizdir.”
 
 
Adrenalin Park
 
Bursa’ ın yaylalarının sadece Uludağ tarafında olduğunu düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz.
Uludağ’ın karşısında sırlanan Katırlı Dağları’nın Gürsu sınırları içinde en az Uludağ’ın yayaları kadar güzel Ericek Yaylası mevcut. Çam ormanları içinde yer alan, Uudağ’ı karşıdan gören, hemen arkasında Gemlik Körfezi ve İznik Gölü olan Ericek Yaylası Gürsu Belediye’sinin Adrenalin Park yatırımı ile Bursa turizminin yeni gözdelerinden biri haline geldi.
Adrenalin Park içinde bulunan Ericek Göleti ve etrafında bulunan çam ormanları ile şehre yakın olduğu kadar, şehrin stres ve gürültüsünden bir o kadar uzak  gün geçirilecek bir doğa harikası ziyaretçilerini bekliyor.
Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık; Ericek Göleti'ne pikniğe gelen vatandaşların sıkılmadan vakit geçirmesini arzu ediyoruz "Bunlardan bir tanesi göl bisikletlerimizle turlayabiliyorlar. Yine tırmanma duvarımızda da gençler tırmanış yapabiliyor. ATV turlarına, zipline'ye de ilginin yoğun olduğunu görünce demek ki doğru bir yatırım yapmışız diyoruz. Profesyonel şekilde trap atıcılığı yapılıyor. Burada da uluslararası yarışma yapabileceğimiz bir alan oluştu. Avcılarla ilgili de bir atış alanı yapıyoruz. Orada hem eğitimlerini yapacaklar, hem de ayrı bir yarışmayı onlar için düzenleyeceğiz" diye konuştu.
Belediye Başkanı Işık, Gürsu Adrenalin Park tesislerine çadır ve karavan kampçılarını da beklediklerini söylerken, “Ericek ve civarı gezmeyi ve doğayı seven, farklı rotaları takip etmek isteyenler için ilgi çekici ve yeni bir rota. Tesislerimize gelecek ve konaklayacak tüm misafirlerimize kapılarımız sonuna kadar açık. Özellikle İstanbul yönünden gelecek olanlar, Gemlik sonrasında Katırlı Köyü üzerinden gelerek şimdiye kadar izlemedikleri özel bir rota takip edecekler. Ericek’e geldiklerinde özellikle Dışkaya mevkiinden de Uludağ’ı hiç görmedikleri bir şekilde görecekler.
Başkan Işık, Adrenalin Park ile birlikte, civar köylerin de ekonomik anlamda değişime uğradığını ve özellikle bozulmamış doğada üretilen organik tarım ve hayvancılık ürünlerinin talep oluştu. Ericek’e gelenler muhteşem anılarla ve fotoğraflarla döneceklerdir.
 
Tarihi Butik Otel
Tarihi Papaz Evi’ni restore ederek Butik Otel olarak hizmete açtık. Yaklaşık 500 m² alan üzerinde kurulu olan Butik Otel’e dahil edilen kır bahçesi ile farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor.
 
Gürsu ilçesi gerek nüfusu, gerekse tarım ve sanayisi ile ülke ve yurt dışından oldukça yoğun bir misafiri ağırlıyor. Bunca ziyaretçiye rağmen Gürsu’nun en önemli eksikliklerinden biri de, ilçede misafirleri ağırlayacak bir otelin olmamasıydı. 
Belediye Başkanı Mustafa Yıldız’ın, Gürsu için hayata geçirdiği en önemli hizmetlerden biri de Papaz Evi olarak bilinen tarihi binanın restore edilerek butik otel haline getirilmesiydi. Böylelikle Gürsu sivil mimari örneklerinden birini korumaya alırken, ilçeye yakışır bir otel faaliyete geçerek Gürsu’nun eksikliklerinden biri de giderilmiş oldu.
 
Spor ve sporcu kenti Gürsu
Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, ‘Spor Kenti Gürsu’ hedefimiz ilk meyvelerini verdi. İlçemizde eğitim gören 17 bin öğrencimizden 9800’ü lisanslı ya da kayıtlı sporcu olurken,  20 bin vatandaşımız düzenli olarak spor yapıyor. Türkiye’nin beşinci en modern ve en büyük Spor Fabrikası Gürsumuz’da 4000 m²’ lik alanda 8 milyon TL maliyetle hayata geçirildi.
Başkan Işık, “Belediyemizin  ilçemize kazandırdığı spor tesislerinde 22 branşta, 16 spor kulübü faaliyet göstermekte. Sporcularımız yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalarda 4,5 yılda 2200 madalya sahibi olarak rekor kırdılar. Gürsu’nun spor markası artık Türkiye sınırlarını aştı.
Gürsu Belediye’sinin gençlere ve spora gösterdiği ilgi sayesinde ilçemizin en büyük sorunlarından biri haline gelen madde bağımlılığında gözle görülür bir düşme sağlandı. Geleceğimizin teminatı ve aynası olan gençlerimizi sporla buluşturarak kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek adına çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek”
 
Gürsu’nun markası “Deveci Armudu”
Gürsu denilince ilk akla gelenlerden biri de Deveci Armudu’dur. 
Lezzeti ile neredeyse tüm dünyanın bildiği ve aradığı lezzet olan Deveci Armudu, Gürsu’nun bereketli topraklarında hayat bulmakta. Çok sınırlı bir bölgede üretilen Deveci Armudu, Gürsu ekonomisine adeta can vermekte. Büyük bir bölümü ihraç edilen Deveci Armudu hakkında ufak bir alıntı yapalım. 
 
 
‘Meyvelerin Şehinşâhı’ Lütfi Deveci
‘1960 yılıydı. Ava meraklı bir insandım. Bir gün av dönüşü, yoldaki hayvan izine düşmüş armut dikkatimi çekti. Normalde o mevsime kadar bu meyve yaşamaz. Bu sebeple o tek meyve çok dikkatimi çekti ve çevrede araştırarak, armudun ağacını buldum. Ağaçtan aşı kalemleri aldım ve daha sonra bunları İtalyan ve Fransız armutları ile evlendirdim. Yaklaşık üç yıl sonra bu evlilikten, ağırlığı bir buçuk kiloyu bulan armutlar ortaya çıktı. Onlara Deveci armudu adını verdim.”
 
Deveci armutları bugün meyve meraklılarının favorisi olmaya devam ediyor. Sırf bu cinsi kullanarak kalkınan yöreler bile var. Bunlardan biri de Bursa’nın Ağaköy’ü. Bugün Türkiye’nin en zengin köylerinden olan ve evlerin yüzde 70’inin kaloriferli ve güneş enerjili olduğu Ağaköy’ün kazancı Deveci armutlarının ihracatından geliyor. Lütfi Deveci, köy hakkındaki haberleri basından okuyunca bir arkadaşıyla köyü ziyarete gider. Ağaköylüler, verimli arazinin de yardımıyla 2 kilo 867 gramlık armut yetiştirmeyi bile başarmıştır. Deveci, “Dünyanın en verimli ovalarını gezdim ama Ağaköy’deki toprak yapısını hiçbir yerde görmedim. Orası bir tabiat harikası.”  (Kaynak: www.ağaçlar.net)
 

Bu haber 1815 kez okunmuştur.


Makalenin Fotoğraf Galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.
Limak Enerji | Uludağ Elektrik
PanTanıtım: Reklam | Tanıtım Hizmetleri

E-Mail Box

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi kaydediniz!