01 Ekim 2018 / Pazartesi

BTSO Meslek Komiteleri Sektörlerinin Geleceği İçin Çalışıyor

BTSO Meslek Komiteleri Sektörlerinin Geleceği İçin Çalışıyor

Sınır Ötesi İhracat ve Ticaret gerçekleştiren firmaları kapsayan 36. Meslek Komitesi Genişletilmiş Sektörel Analiz Toplantısı’nda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli, yeni dönemde ilk kez sınır ötesi ihracat ve ticaret komitesi ve Dış Ticaret Konseyi oluşturduklarını belirterek, “Kentimizin yeni bir atılım yapması ve daha güçlü yarınlara sahip olması için komitelerimizin çalışmalarına destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 36. Meslek Komitesi Genişletilmiş Sektörel Analiz Toplantısı BTSO Altıparmak Temsilcilik Binası’nda gerçekleştirildi. Komitenin yeni dönemdeki ilk toplantısına, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli, BTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret Konseyi Başkanı Murat Bayizit, 36. Meslek Komitesi Başkanı İlker Özgüven ve komite üyeleri katıldı.

 

3,5 SAATLİK UÇUŞ MESAFESİNDE 1.5 MİLYARLIK NÜFUS

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli, Türkiye’nin başta tekstil, otomotiv, makine, kimya, ve gıda sektörleri olmak üzere birçok alandaki üretim ve ihracat faaliyetlerinin odağında Bursa’nın olduğunu söyledi. Bursa’nın coğrafi konumu itibarıyla da 3 saatlik uçuş mesafesinde 1,5 milyarlık nüfusun merkezinde yer aldığını kaydeden Osman Nemli, Bursa iş dünyası olarak küresel çapta yaşanan tüm olumsuz gelişmelere karşın geçen yıl 14 milyar doları aşan ihracata imza attığını vurguladı.

 

“HER ZAMAN KOMİTELERİMİZİN YANINDAYIZ”

Bursa’nın 121 ülkeden fazla ihracat başarısına sahip olduğunu kaydeden Osman Nemli, “BTSO olarak ‘Bursa büyürse Türkiye büyür’ anlayışıyla, büyük hedeflere sahip olan ülkemize katkı sağlamak adına projelerimizi sürdürüyoruz. Küresel Fuar Acentesi, UR-GE projeleri, Ticari Safari, Türk Ticaret Merkezleri ve yeni nesil fuar organizasyonlarımız ile ülkemizin ihracata dayalı kalkınma hedeflerine üst düzeyde katkı sağlamaya devam ediyoruz. BTSO olarak geliştirdiğimiz projelerle Bursamız son 4 yılda 1.000 yeni ihracatçı firma kazandı. Yeni dönemde ilk kez sınır ötesi ihracat ve ticaret komitemiz ile Dış Ticaret Konseyimizi oluşturduk. Oda olarak çalışmalarımızı meslek komitelerimizin talep ve beklentileri doğrultusunda gerçekleştirmekteyiz. Kentimizin yeni bir atılım yapması ve daha güçlü yarınlara sahip olması için yönetim kurulu olarak komitelerimizin çalışmalarına destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

 

“İHRACAT VAZGEÇİLMEZİMİZDİR”

Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, Sınır Ötesi Ticaret ve İhracat Komitesi olan 36. Komitenin yaklaşık 400’e yakın üyeye sahip olduğunu söyledi. 36. komitenin Türkiye’deki oda ve borsalar arasında tek olduğunu kaydeden Bayizit, genişletilmiş sektörel analiz toplantılarıyla sektörlerin görüş ve önerilerini alarak, iş insanlarının sıkıntılarına yönelik çözüm aradıklarını ifade etti.  İhracatın Türkiye için vazgeçilmez olduğunu belirten Bayizit, “Özellikle ülkemizin geçtiği bu zor süreçte dış ticaret pazarlarının önemi daha da artıyor. Bizler de komite olarak ihracat yapan firmalarımızla birlik ve beraberlik yaparak çalışmak istiyoruz. Hep birlikte sektörümüzle ilgili konulara birlikte karar vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

 

ŞİRKETLERİN TALEPLERİ ÖNCELİKLİ

Murat Bayizit, dünyada şirketlerin artık bireysellikten ziyade kümelenme organizasyonlarıyla küresel rekabette etkili bir oyuncu olmaya çalıştığını ifade etti. Türkiye’de oda ve borsalar arasında UR-GE şampiyonu kurumun BTSO olduğunu ifade eden Baziyit, “Bu projeyle kurumların ihtiyaç analizleri yapılıyor. Şirketlerimizin talepleri doğrultusunda eğitim programları düzenliyoruz. Şirketlerin ortak akıl doğrultusunda belirlediği yurt dışı organizasyonlar ihracatın artırılması için büyük önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

Toplantıda ayrıca KFA Fuarcılık, Dış Ticaret Müdürlüğü ve Cosme Projesi kapsamında yürütülen Avrupa İşletmeler Ağı Projesi hakkında sunum gerçekleşti.


Bu haber 1094 kez okunmuştur.


Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.
Limak Enerji | Uludağ Elektrik
PanTanıtım: Reklam | Tanıtım Hizmetleri

E-Mail Box

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi kaydediniz!