03 Eylül 2018 / Pazartesi

Lezzet diyarı, doğa hazinesi MUSTAFAKEMALPAŞA

Lezzet diyarı, doğa hazinesi MUSTAFAKEMALPAŞA
Bursa’nın ilçelerinden olan Mustafakemalpaşa, Bursa-Balıkesir yolu üzerinde ve Uluabat Gölü’nün hemen kenarına konuşlanmış durumda.
Bu satırların yazarının henüz kırkı dolmadan, yirmi günlük bir bebekken gidip, iki yıl kaldığı yerdir Mustafakemalpaşa.
 
Şehrin içine girmeden, hemen yanı başından geçen karayolu nedeni ile kendi halinde görünmesine aldanmayın. İlçenin içi ve uzak-yakın kırsalı bir birinden farklı güzellikleri saklar. Mustafakemalpaşa Uludağ’ın batı yönüne kalan başıdır. Oralardan başlar dağların ulusu. Mustafakemalpaşa’nın biraz dışına çıkıp, dağlara doğru yol aldığınızda artık başka bir iklime, başka bir aleme geçersiniz.
 
Farklı lezzetler
Mustafakemalpaşa denilince akla ilk gelen lezzet elbette  Mustafakemalpaşa’nın tatlısıdır. Yormaz  yiyeni, her mevsim yareni farklıdır. Bakmayın siz başka yerlerde üretilenlere. Hası buradadır.
Tatlı için üretilen özel bir peynirden imal edilen ve tarifine uygun olarak haşlandıktan sonra kışın kaymak, yazın da dondurma ile servisi yapılan tatlı, 1950 lerden bu yana ilçemizde üretilmektedir. Bugün birçok firma tarafından üretilen tatlı, ilçe hudutlarında taze, diğer illerde ise uzun süre dayanması için çifte kavrulmuş olarak satışa sunulmaktadır.
 
Tarifi
Geniş bir tencerede 1 lt suyu içine 1 kilo şeker koyarak tabanından kabarcıklar çıkana kadar karıştırırak ısıtın. Kabarcıklar çıkmaya başladığı zaman tatlıları (50 adet küçük veya 25 adet büyük) içine koyarak biraz karıştırın. daha sonra kapağı yarım kapatarak 5 dakika bekletin. 5 dakika sonra tatlıları altüst edin ve kapağı tekrar yarım kapatarak 5 dakika daha kaynamaya bırakın. 5 dakika geçtikten sonra tencereyi ateşten alarak geniş ve yayvan bir tencereye şerbetiyle beraber tatlıları dökün ve tatlıları düzgün bir şekilde şişmesine müsaade olacak şekilde dizin. Soğuduktan sonra isteğe göre dondurma veya kaymak ile servis yapın. Afiyet olsun.
 
Sadece tatlı mıdır Mustafakemalpaşa’nın lezzetleri.
 
Mustafakemalpaşa peynir cennetidir.
Sırf lor peyniri için bile insan yolunu Mustafakemalpaşa’ya düşürür. Günlük üretilen lor peyniri hafif tadı ile peynir çeşitleri hakkında tüm duygularınızı alt üst edecek kadar lezzetlidir burada.
İster börek içinde değerlendirin, ister kahvaltıda. Hele ki, vişne reçeli ile damaklarda bir dans edişi var ki, anlatılmaz. Ancak yenilir. Bakmayın, kanmayın hazır paketlerde sunulan light peynirlere. Labne peynir mi, Mustafakemalpaşa’nın lor peynirinin yanında adını anmak bile beyhudedir.
Mustafakemalpaşa’nın lor peyniri kadar çeşit çeşit beyaz peyniri ve yerel ağızla kelle ve mağlıç peyniri mutlaka tadına bakılması ve daha ötesinde mutfaklarda baş tacı edilmesi gereken lezzetler.
Sucuk burada başkadır.
Mustafakemalpaşa’nın özel lezzetlerinden biri de sucuklarıdır. Maalesef Bursa ve yöresinin özel lezzetleri çok fazla reklam edilmediğinden fazlaca bilinmiyor. Hele o sucukta malak (erkek manda yavrusu - bir nevi dana) eti  varsa, sucuk hakkında tüm bildiklerinizi unutun.
Mustafakemalpaşa’nın  iki lezzeti daha var ki neredeyse birbirini tamamlayan. Karaoğlan fasulyesi, aslında kurufasulyenin şahıdr. Onu tamamlayan ise meşhur toz kırmızı biber.
Anlattıklarımızın hepsi Mustafakemalpaşa’nın sır lezzetleri. Size sadece bunları keşfetmek kalıyor.
 
Doğal güzellikler ve sağlık merkezi Mustafakemalpaşa
 
Mustafakemalpaşa ile özdeşleşen Suuçtu Şelalesi, sıcak yaz günlerinde serinlemenin nefes almanın en güzel yollarından biri. 
Çataltepe mevkiinde, İlçe merkezine 17 Km. uzaklıkta, Muradiyesarnıç Köyü yakınlarında, Karadere üzerinde yer alan Suuçtu Şelalesi; bir fay hattının çökmesi ile oluşmuştur. 38 metreden dökülen su, yazın suyunun azalmasına rağmen kış aylarında doldurduğu göleti ile güzel bir manzara sergiliyor. Gezi alanı ve piknik yeri olarak tercih edilen Suuçtu, etrafını saran kayın ağaçları arasında, serin havası ile tam bir temiz hava deposu.
Ayrıca aracınız müsaitse tepede alabalık lokantasına gidebilir, temiz havada artmış olan iştahınızı biraz olsun dindirebilirsiniz.
Şifa Kaynağı Tümbüldek Kaplıcaları 
Mustafakemalpaşa’nın 15 Km. güneyinde, Akarca Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Miladi yıllardan bu yana kaplıcaların bu yörede varlığını sürdürdüğü sanılmaktadır. Akarca’ dan 2 Km. uzaklıkta bulunan Bahariye Köyü’ nde bulunan tarihi hamam kalıntıları bu kanıyı kuvvetlendirmektedir. Harabelerden sökülen sütunlar 1895 ‘te Tümbüldek Hamamı onarılırken kullanılmıştır.
1895 te Eczacı Şeref Bey tarafından yaptırılmış olan hamam mirasçıları tarafından Özel İdareye satmış,1935 tarhinde Belediye hamamı satın almıştır
Kadınlar ve erkekler ksmı bulunan Türk yapısı iki kubbeli hamamı zamanın Belediye Başkanı Mahmut Çolakoğlu (1973-1980 yılları arasında görev yapmıştır) tarafından onarılmış ve civarına dinlenme evleri yaptırılmıştır.
Yapılan analizlere göre;
Soğuk kaynak 21oC, sıcak kaynak suyu 50oC dir. Her ikiside kimyasal yönden aynı özellikleri taşır. Sodyum-kalsiyum bikarbonatlı yapıdaki bu suların mineral miktarı litrede 2,8 ve 2,7 gramdır. Soğuk suda 700 mg/lt, sıcak suda 400 mg/lt CO2 bulunur. Sularda amonyum olmasına karşın, nitrit bulunmaması insan ve hayvan kaynaklı kirliliğin olmadığını göstermektedir.
Romatizma başta olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği inanılan Tümbüldek Kaplıcaları; yemyeşil, bozulmamış doğasıyla uzun yıllardır çevre halk tarafından ilgi görmüş, kaplıcalarının yanında bir mesire yeri olarak ta kullanılmıştır. Son yıllarda civar illerde ve İstanbul ‘da da adının duyulmuş olması Kaplıcaların ziyaretci sayısını arttırmıştır.
Konaklamak için, Belediye tarafından Nisan ayından itibaren 15 günlük dönemler halinde kiraya verilen 30 civarında küçük daireler ve odalar kullanılmaktadır. Kira bedeli her yıl belediye tarafından belirlenir.
 
LALAŞAHIN TÜRBESI
600 yılı aşkın bir süredir Mustafakemalpaşa Deresi’ nin kenarında vaktinde ilçeyi yukardan görebilen ufak bir tepenin kenarında bulunan türbe, Orhan Bey’ in küçük Oğlu I. Murat’ ın lalası Lalaşahin Paşa’ ya aittir. Kendisine Orhan Bey tarafından verilmiş bir söz üzerine hediye edilmiş olan ilçemize ailesini yerleştirmiş, kendisi de hayatının sonuna kadar savaşlarda yer aldı. Tarihte konu ile ilgi bir birini tutan pek bilgi bulunmamakla beraber ölümünden sonra ailesinin bulunduğu yere defnedilmeyi vasiyet etmiş olması kuvvetli bir ihtimaldir.
Yapılan bir kazıda kemiklerinin 193 cm. uzunluğunda oluşu çok uzun boylu, iri yapılı bir Türk olduğunu göstermektedir. Ölüm tarihi net olmamakla beraber 1386 yılı olduğu sanılmaktadır.
Türbe, 1948 yılında vakıflarca onarılmış Kuzey ve Doğu duvarları beyaz harçla sıvanmış diğer duvarları orjinaline uygun yapılmıştır. Selçuklu tarzında bir temel üzerine taş ve tuğladan yapılmış içi yabancı motiflerle süslenmiştir. 450 X 470 cm alanındaki türbenin yüksekliği 5 metredir. Türbenin çatısındaki sivri küllahı beş Osmanlı kümbetinden biridir. Türbenin 6 penceresi bulunmaktadır.
Türbe civarına Lalaşahin Paşa tarafından bir cami, medrese, hamam ve zaviyeden oluşan bir küllüye yaptırılmış olmakla beraber, geçen yıllar içerisinde Hamam yıkıtırılmış yeri Kızılay’ a verilerek modern bir hamam inşa edilmiştir. Cami’ den geriye sadece minare kalmış, Onunda yarısı Savaş yıllarında yıkılmış, girişi de bir öğrencinin şerefesinden düşmesi sonucu örülmüştür. Medrese de birçok kez onarılarak okul olarak kullanılmış ve en sonunda oda yıkılarak yerine yeni bir okul inşa edilmiştir.

Bu haber 2938 kez okunmuştur.


Makalenin Fotoğraf Galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.
Limak Enerji | Uludağ Elektrik
PanTanıtım: Reklam | Tanıtım Hizmetleri

E-Mail Box

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi kaydediniz!