03 Mayıs 2018 / Perşembe

Bursa’ya neden gelinir?

Bursa’ya neden gelinir?
Bursa’ya gelmek, Bursa’yı özlemek için yüzlerce sebep bulabilirsiniz. Her bir köşesi tarih, doğa ve kültür hazinesi. Ve tabii ki lezzet. 
Bursa denilince akla gelen lezzetler ve bir benzerini asla bulamazsınız.  Tahanlı Pide, Cevizli Lokum, Pideli Köfte, Cantık veeee en önemlisi Bursa Döner’i. Bursa Döneri denilince de sadece bu coğrafyada eğil, dünyada bilinen bir marka. “İskender” Özellikle hafta sonları ve bayram tatillerinde İskender yemek için sıraya girenleri görürüsünüz. Belki de saatlerce beklenen bir yemek. 
İskender sadece bir yemek mi?
Bu soruya verilecek cevap “asla” dır. İskender yediğiniz zaman doyarsınız. Ama, sadece doymak yemek için yenmez. Öyle olduğu için de insanlar sırada bekler.
İskender; Tarihtir, kültürdür, bilgidir, tecrübedir ve sanattır.
Tarihtir;
 Zira 1800 lü yıllarda başlayan bir lezzet öyküsüdür İskender. Yatay pişen kuzu etinin dik pişirilmesi ile başlayan yolculuk kesintisiz devam ederken, aile birlikte, misafirlerde birçok dönemin tanıklarıdır. Zaman zaman gelen misafirler ülkenin kaderine etki eden şahsiyetlerdir. 150 yılı aşan bu süreçte bütün zamanların tanığıdır İskender. Ve bu zaman süzgeci içinde, kendi özünü kaybetmeden buralara kadar süren bir yolculuktur.
Kültürdür;
İskender’i hazırlayıp, sunmak kadar yemek te bir kültür birikimidir. Servis elemanından, ocakta duran pişiriciye kadar, her biri İskender kültürünün bir parçasıdır. İskender yiyecekseniz, mutlaka ve mutlaka şıra içmelisiniz. Seçilmiş üzümlerden özel yapılmış şıra, İskender’in en büyük yarenidir. Aman, İskender’den önce bireyler atıştırıp, damak tadınızı bozmayın.
Bilgidir;
İskender hazırlamak 150 senenin bilgisidir, kadimdir. Eti bileceksiniz, eti hazırlamayı bileceksiniz, sosu hazırlamayı bileceksiniz, kömürünüz bile size özel olacak, pideniz mutlaka İskender’e özel olacak. Ve bütün bunları biliyorsanız, siz İskender’sinizdir.
Tecrübedir;
İskender olmak 150 yıllık tecrübe ister, devamlılık ister. Birbuçuk asırdır insanlara hizmet etmenin, mutlu etmenin sırrıdır tecrübe. Pazarda satılmaz ki alınsın.
Sanattır;
Ve, İskender bir lezzet sanatıdır. Sanat ise ustalık ister, bilgi ister, tecrübe ister, kültür birikimi ister. Bütün bunlar yan yana gelince 150 yıldır değişmeyen lezzetin adresi olursunuz. İşte bunun için insanlar saatlerce sıra bekler. Ve İskender’i  Bursa’da yiyen, taklitlerini yemeye tövbe eder.
Ve son söz;
İskender, İskender’de yenir.

Bu haber 1795 kez okunmuştur.


Makalenin Fotoğraf Galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.
Limak Enerji | Uludağ Elektrik
PanTanıtım: Reklam | Tanıtım Hizmetleri

E-Mail Box

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi kaydediniz!